Haber

Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyareti medyada geniş yer buldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyareti Suudi medyasında geniş yer bulurken, iki ülke arasındaki “tarihi kardeşlik” bağlarına vurgu yapıldı.

Erdoğan’ın ziyareti başta Suudi Arabistan haber ajansı SPA olmak üzere birçok gazetede yer aldı.

SPA’nın haberinde, Suudi Arabistan ile Türkiye arasında 1929’da imzalanan “Muhadenet Anlaşması”na (Dostluk Anlaşması) dayanan tarihi ve güçlü çıkarların olduğu hatırlatıldı. İki ülkenin coğrafi konumu sayesinde gelişip büyüdüğü söylenen haberde, iki ülke cumhurbaşkanlarının karşılıklı ziyaretlerinin bağların gücünü ortaya koyduğu vurgulandı.

Ukaz gazetesinin haberinde, iki liderin ikili ilişkileri kardeşlik temelinde ve bölge halklarının çıkarlarına hizmet edecek şekilde geliştirmede kararlı olduklarına değinilerek, Türkiye’nin oynadığı değerli role atıfta bulunuldu. Bölgedeki iki ülke.

Al-Madine gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cidde’ye gelişini Twitter hesabından “Türkiye Cumhurbaşkanı Suudi Arabistan’da” etiketiyle duyurdu.

“Sabq” gazetesi internet sitesinde “Türkiye ve Suudi Arabistan bölgesel ve uluslararası ölçeğe sahiptir. Her iki devlet de Ortadoğu’da güvenlik ve istikrarın temel direkleridir.” açıklamasını yaptı.

Gazete, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın oynadıkları istikrarlı ve aktif rol ile uluslararası barış ve güvenliği sağladığına ve dünyanın en büyük ekonomilerini içeren G20 üyesi olduklarına dikkat çekti.

Sabq, Erdoğan’ın ziyaretinin ikili çıkarları ilerleteceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu