İş

LNG piyasasını sarsan grev krizinde sular ısınıyor

Chevron Corp’un Avustralya’daki sıvılaştırılmış doğal gaz tesislerinde çalışan işçiler, küresel yakıt tedarikini tehdit eden çatışmaların artması nedeniyle iki büyük ihracat tesisinde Eylül ortasından itibaren iki hafta boyunca 24 saatlik kesinti tehdidinde bulundu.

Offshore Alliance grubunun Salı günü Facebook’ta yaptığı açıklamaya göre, çalışanlar Chevron’a, 7 Eylül’deki kısmi grevlerin ardından 14 Eylül’den itibaren tam kapatmayı tamamlamayı planladıklarını bildirdi.

Chevron Midstream Başkan Yardımcısı Colin Parfitt, Salı günü Singapur’daki Gastech konferansının ortasında yaptığı açıklamada, Chevron’un endüstriyel hareketten kaynaklanacak aksama tehdidi nedeniyle şu ana kadar herhangi bir LNG sevkiyatını iptal etmediğini veya ertelemediğini söyledi.

Şirket, çalışanlarla aktif görüşmelerde bulunduklarını ve şirket, çalışanlar ve gaz piyasası için “kazan-kazan-kazan” çözümü bulmayı hedeflediklerini belirtti.

Batı Avustralya’daki LNG personelinin grev tehdidi, Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’yı işgalinin arzı engellemesi ve fiyatların benzeri görülmemiş seviyelere yükselmesinin ardından hala sıkı olan küresel gaz piyasalarını sarstı.

İki tesis küresel LNG arzının %7’sini oluşturuyor

Chevron’un işlettiği iki tesis olan Gorgon ve Wheatstone, geçen yıl küresel LNG arzının yüzde 7’sini oluşturdu.

Şirket sözcüsü, iki tesiste çalışan çalışanların şirketin maaş paketi teklifini reddetmesinin ardından Chevron ile çalışanlar arasında uzlaşma görüşmelerinin başlatıldığını duyurdu. Chevron geçen hafta anlaşmazlığın çözümü için Adil Çalışma Komisyonu’na başvurduğunu duyurdu.

Pazartesi günü BloombergNEF tarafından yayınlanan LNG Kış Görünümü raporunda, Gorgon ve Wheatstone tesislerinin iki hafta süreyle kapatılmasının üretimi 1,1 milyon ton azaltabileceği belirtildi.

haber-domanic.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu