Haber

Bakan Akar: (İsveç Savunma Bakanı’nın Türkiye ziyareti) “Böyle bir plan var”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’ın olası ziyaretiyle ilgili olarak, “Planlama var, süreci takip ediyoruz, bu gelişmelere göre belirlenecek” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Grup Toplantısı için geldiği TBMM’de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Akar, ABD’den F-16 alımına ilişkin soru üzerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’deki mevkidaşı ile görüşeceğini belirterek, “Geldiğimiz noktada konunun olumlu gidişatını takip ediyoruz. Gerekli incelemeleri alıyoruz. ABD Savunma Bakanı ile yakın işbirliğimiz devam ediyor” dedi. “Heyetler arası ikili ve ikili görüşmelerde bir an önce olumlu ve somut sonuçlar beklediğimizi kendilerine ifade ettik. Bu yönde ilerliyoruz. Bazı kısıtlamalar vardı, kaldırıldı. Sınırlı takası kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

İngiltere’nin başkenti Londra’daki temaslarının sorulması üzerine Akar, “Olumlu ve yapıcı ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdik. Savunma sanayi, askeri eğitim iş birliği ve daha birçok alanda işbirliği çalışmalarımız devam ediyor. Bekliyoruz. Oradan da olumlu sonuçlar geliyor” dedi. kurmak.

“Planlama var, süreci takip ediyoruz”

Daha önce Türkiye’ye geleceği açıklanan İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’ın ziyaretiyle ilgili soruya Akar, “Planlama var, süreci takip ediyoruz, gelişmelere göre bu belirlenecek” dedi.

Türkiye’nin NATO’nun açık kapı politikasını desteklediğini belirten Akar, Haziran ayında Madrid’de imzalanan muhtırayı hatırlattı. Akar, “İsveç ve Finlandiya’nın muhtıradaki taahhütlerini bir an önce yerine getirmelerini bekliyoruz.” – ANKARA

mazidagi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu